Zabieg u dentysty – niemal temat tabu. Zwykle ludzie boją się tego specjalisty i – jak w bajce – uciekają przed nim na drzewo, jakby był prawdziwym dzikiem. Tak naprawdę nie ma się co bać, jeżeli tylko przestrzega się pewnych wytycznych
Odwiedziny u dentysty co pół roku, oczywiście po tym, jak już u niego byliśmy i „zrobiliśmy” wszystkie zęby, to główna zasada. Daje ona nam kontrolę nad własnym życiem, co wpływa na nasz komfort. Nie musimy się bać reklam stomatologicznych widzianych na mieście, lecz, wręcz przeciwnie, patrzeć na nie z uczuciem dobrze wypełnionego obowiązku, po tym jak odwiedziliśmy dentystę i okazało się, że zęby są w idealnym stanie.
Samo czyszczenie to również podstawa podstawy. Najpierw zaciskamy lekko zęby i czyścimy ich zewnętrzną stronę, by potem otworzyć szczękę i przeczyścić ich stronę wewnętrzną. Czyścimy zęby po każdym posiłku. Zasada trzy razy dziennie może się tu nie sprawdzić. Ile czasu? 2-3 minuty. Przed czy po śniadaniu – tutaj nie ma radykalnej zasady, zróbmy tak, żeby nam to odpowiadało. Przestrzegając tych prostych zasad zmniejszymy ryzyko próchnicy i innych chorób jamy ustnej.
Dobrze dobrana szczoteczka jest równie ważnym elementem dbania o zęby. Jeżeli stan twoich dziąseł jest dla ciebie ważny, a wiesz, że masz z nim kłopoty, to możliwe, że powinieneś zakupić miększą szczoteczkę do zębów. Jeżeli cię to nie dotyczy, to stosuj ani za miękką, ani za twardą – średniej grubości włókna. To optymalny wybór dla tych, którzy nie mają większych kłopotów z zębami.
Na czyszczenie zębów składa się również odpowiednia pasta i ją również wybieramy wg zasady, w jakim stanie są nasze zęby, dziąsła i jama ustna. Ważny jest fluor i kilka innych pierwiastków chemicznych, jednak nie za dużo, a w sam raz. Są pasty dla młodszych, jak i starszych, nie mówiąc o tym, jak dobrać pastę dla dziecka, któremu wyrastają właśnie mleczaki.
Jak dbać o zęby? Płyn do płukania również może być pomocny. Prócz tego, że wywołuje efekt jeszcze większej świeżości, to działa na zdrowie całej jamy ustnej, usuwając z niej wszelakie bakterie. Może też okazać się przydatny specjalny płyn do płukania polecony przez lekarza, przeznaczony do używania w przypadku zapalenia i chorób jamy ustnej.
Nie zapominajmy również o nici dentystycznej. Trzeba poświęcić trochę czasu na tego typu oczyszczanie zębów, ale bardzo to się opłaca z perspektywy wizyt u dentysty. Po prostu lepiej zapobiegać niż leczyć. Nić dentystyczna to właśnie taka prawdziwa metoda zapobiegająca komplikacjom stanu i jakości uzębienia. Warto, zdecydowanie warto w nią zainwestować.
Nie da się również zapomnieć o sposobie odżywiania się. Na pewno nie najlepszym sposobem jest objadanie się wszelakimi łakociami, to może doprowadzić do próchnicy. Niby rzecz oczywista, a sporo ludzi (nie tylko dzieci) ta zasada wydaje się błaha. Bagatelizują ją, zamiast po prostu zjeść truskawki dla smaku. Dania typu fast food również są tu zakazane. Nie chodzi o modę, która teraz obecnie panuje, by być „fit”, tylko o ciebie, czytelniku.