Trądzik to powszechna choroba przysparzająca wielu problemów. Najczęściej dopada nas w młodym wieku i wtedy mówi się o trądziku młodzieńczym. Jest to trudna w leczeniu przypadłość, na którą zdarza się chorować również osobom dorosłym. Szacuje się, że trzy czwarte populacji odczuwa lub odczuwało w przeszłości nieprzyjemnie skutki tej choroby.

Powoduje ona wiele kompleksów tak u kobiet, jak i u mężczyzn. Skóra w przewlekłym stanie zapalnym wygląda wyjątkowo niezdrowo. Jej powierzchnia jest zaczerwieniona, a często też spuchnięta. Dlatego częstym jest, że osoby chorujące na trądzik czują się mniej atrakcyjne od swoich zdrowych rówieśników. Wiele osób bagatelizuje sprawę, myśląc, że zmiany na skórze to tylko kwestia kosmetyczna. Nic bardziej mylnego. Dbając o zdrowie warto pamiętać również o właściwiej kondycji skóry, która przecież jest barierą chroniącą nas przed wieloma bakteriami i wirusami.
Objawy trądziku mogą być różne w zależności od tego, na jaką odmianę trądziku chorujemy. W przypadku trądzika pospolitego są to krostki lub krostopodobne zmiany na skórze. Zmiany te związane są z okresem dojrzewania i prócz odpowiedniej higieny skóry, jaką należy zachować nie jest konieczne poważniejsze leczenie.

Są jednak dokuczliwsze odmiany takie jak trądzik ropowiczy, powodujący rozległa zmiany ropne na skórze, czy też trądzik skupiony powodujący torbiele i ostre stany zapalne. Trądzik może prowadzić do bliznowacenia, a blizny te są trudne do usunięcia. Przyczyny trądziku również są zróżnicowane. Niektóre z nich są błahe na przykład przetłuszczanie się skóry, spowodowane nadmiernym wydzielaniem się sebum. Przyczyny bardziej skomplikowane to anomalie w rogowaceniu naskórka czy niewłaściwy skład sebum. Prócz tego znaczącym czynnikiem mogącym wpłynąć na powstawanie trądziku są zmiany hormonalne w organizmie. Mogą być one krótkotrwałe, chociażby wahania hormonalne w kobiet przed miesiączkowaniem. Złożone zmiany hormonalne trzeba już niestety usuwać za pomocą odpowiednich leków. Ostatnią przyczyną są bakterie, które osiadły na skórze i przez wzmożoną produkcję sebum zaczęły się nadmiernie rozwijać, powodując stan zapalny.

Leczenie trądziku to proces długotrwały, który powinien konsultować lekarz. Najlepiej udać się do dermatologa i wraz z nim ustalić strategię leczenia. Jak już było wspominane pierwszym krokiem jest ustalenie właściwiej rutyny higieny zajętych chorobą miejsc. Dobrymi kosmetykami są te przeznaczone do cery tłustej, które ograniczają łojotok. Wszystkie kremy przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne również znajdą w tym wypadku swoje zastosowanie. Lekarz może też zalecić suplementację. Częstym suplementem diety stosowanym przy trądziku jest cynk. Warto też usunąć ze swojej diety produkty źle działające na kondycję skóry, jak słodycze, ostre przyprawy, nadmierne ilości soli. Jeśli zachodzi taka konieczność lekarz może wdrożyć leczenie farmakologiczne. Pacjent przyjmuje wtedy przepisane leki. Prócz tego są też liczne zabiegi działające punktowo na przykład wypalanie ciekłym azotem.